Kontakt
redakcja@kosmetyka-laserowa.pl
Kontakt
redakcja@kosmetyka-laserowa.pl
Parafina w kosmetykach od lat budzi skrajne emocje. Jedni traktują ją jako diabła w kosmetycznej skórze, inni doceniają jej niezastąpione właściwości ochronne. Czy wiesz, że ten ropopochodny składnik może być zarówno ratunek dla przesuszonej skóry, jak i przyczyną problemów z cerą? Czas rozwiać wszystkie wątpliwości i poznać prawdę o parafinie w kosmetyce.
Najważniejsze informacje:
• Parafina to syntetyczny składnik powstający w wyniku destylacji ropy naftowej, występujący w formie ciekłej, miękkiej i twardej
• Działa okluzyjnie – tworzy barierę ochronną na skórze, która zapobiega utracie wody
• Nie wchłania się w skórę, nie zawiera składników odżywczych, ale jest bezpieczna dla skóry wrażliwej
• Może wykazywać działanie komedogenne u osób z cerą tłustą i problematyczną
• Idealna do zabiegów parafinowych na dłonie i stopy – nawilża, regeneruje i zmiękcza skórę
• Polecana szczególnie dla skóry dziecięcej, atopowej i przesuszonej
Parafina to związek syntetyczny pozyskiwany w procesie destylacji z określonej frakcji ropy naftowej po bardzo dokładnym oczyszczeniu. Stosowane w kosmetykach parafiny to surowce o bardzo wysokiej czystości, co wynika z surowych regulacji prawnych jak Rozporządzenie kosmetyczne 1223/2009/WE.
W składach kosmetyków parafiny występują pod różnymi nazwami: Paraffinum Liquidum (olej parafinowy), Cera Microcristallina (wosk mikrokrystaliczny), Petrolatum (wazelina). Może też ukrywać się pod nazwami Mineral Oil, Synthetic Wax, Ceresin czy Isoparafin.
Wyróżnia się trzy rodzaje parafiny: miękką (topnieje w 42-45°C), twardą (topnieje w 60°C) i ciekłą. W kosmetyce najczęściej wykorzystywana jest parafina miękka i ciekła.
Parafiny wykazują silne działanie okluzyjne – natłuszczają, ograniczają utratę wody przez naskórek, a więc pośrednio nawilżają. Parafina, jako olej mineralny, działa na zasadzie okluzji, czyli tworzy na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę, która zapobiega utracie wilgoci z naskórka.
Ratuje nas parafina, która nie ma właściwości nawilżających, ale potrafi stworzyć na skórze warstwę, która skutecznie zatrzymuje wilgoć. To kluczowe rozróżnienie – parafina nie nawilża sama z siebie, ale zapobiega utracie już istniejącej wilgoci.
Stosowane w kosmetykach parafiny są lipofilowe i mają zupełnie inną strukturę niż lipidy naskórka. Dlatego po aplikacji działają wyłącznie powierzchniowo – nie wnikają do warstwy rogowej ani do żywych warstw naskórka.
Parafina znajduje się w balsamach do ciała oraz preparatach złuszczających, do których należą scruby i peelingi do ciała. Parafina jest zdecydowanie najlepszym ratunkiem dla zmarzniętych kończyn, stąd tak częsta jej obecność w środkach do pielęgnacji rąk i stóp.
Parafina w pielęgnacji skóry dziecięcej może być stosowana już od 1. dnia życia. Parafina jest stosowana także w kosmetykach dla dzieci i niemowląt. Popularną w aptekach maścią dla niemowląt jest maść pośladkowa z dodatkiem parafiny.
Parafiny stanowią podstawę większości maści farmaceutycznych i leków stosowanych miejscowo na skórę zmienioną chorobowo. Parafina jest dodawana do kremów, maści, balsamów używanych w walce z atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem kontaktowym, alergiami skórnymi.
Zabiegi parafinowe polegają na zanurzeniu dłoni czy stóp w ciepłej kąpieli parafinowej, która oddziałuje na stawy i skórę. Rozpuszczona i rozgrzana parafina w wanience posiada temperaturę 50-55 stopni Celsjusza.
Przed wykonaniem zabiegu należy umyć dłonie i zastosować peeling, który usunie martwy naskórek. W podgrzanej parafinie (ale nie gorącej) zanurzamy kilkukrotnie dłonie. Następnie nakładamy foliowe rękawiczki i zawijamy w ręcznik na około 15 minut.
Po zabiegu z parafiną skóra staje się miękka, gładka i nawilżona. Nakładanie parafiny w formie zabiegu na dłonie przynosi efekt nawilżenia, skóra staje się miękka i gładka. Dodatkowo parafina dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom wpływa korzystnie na stany reumatyczne.
Parafina sprawdza się w kosmetykach do skór wrażliwej, suchej, przesuszonej, atopowej i dziecięcej. Parafina rzadko powoduje alergie kontaktowe, stąd często jest wykorzystywana w preparatach dedykowanych skórze atopowej.
Nie zaleca się stosowania parafiny w przypadku skóry problematycznej, trądzikowej, przetłuszczającej się, ponieważ może wówczas sprzyjać powstawaniu zaskórników. Parafina w kremach do twarzy może zablokować pory i zaburzyć procesy wytwarzania sebum u osób z cerą tłustą.
Parafiny nie należy nakładać na skórę, na której występują świeże rany i blizny, owrzodzenia, egzema, zakażenia grzybicze i bakteryjne. Przeciwwskazaniami są także osteoporoza, ostre stany zapalne stawów i choroby układu krążenia.
Owszem, parafina może wykazywać działanie komedogenne, ale jest to dość rzadkie i występuje właściwie tylko przy stosowaniu czystej parafiny. Parafina w kosmetykach, gdzie występuje obok innych substancji i ma niskie stężenie, nie działa komedogennie.
Wymiana gazowa przez skórę jest znikoma (konkretnie wynosi 1% w stosunku do całej powierzchni skóry), a proces oddychania u człowieka odbywa się przez płuca, a nie skórę. Nie można więc zaburzyć procesu oddychania aplikując wazelinę czy olej parafinowy na jej powierzchni.
Właściwości toksykologiczne oleju parafinowego zostały bardzo dobrze poznane i opisane. Jest to substancja bezpieczna o bardzo długiej historii stosowania. O bezpieczeństwie parafiny może świadczyć fakt, że olej mineralny stosowany jest w żywności.
Parafina w kosmetyce to składnik o dwóch twarzach. Z jednej strony oferuje niezastąpioną ochronę dla suchej, wrażliwej i atopowej skóry, tworząc skuteczną barierę przed utratą wilgoci. Z drugiej strony może być problemem dla osób z cerą tłustą i skłonną do niedoskonałości. Kluczem do sukcesu jest świadome wybieranie produktów z parafiną odpowiednio do swojego typu skóry. Zabiegi parafinowe na dłonie i stopy to sprawdzony sposób na regenerację i nawilżenie skóry, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że stosowana w kosmetykach parafina to surowiec o wysokiej czystości, bezpieczny dla zdrowia i potwierdzony latami badań naukowych.
Czy parafina w kosmetykach jest szkodliwa? Parafina stosowana w kosmetykach jest bezpieczna – to surowiec o bardzo wysokiej czystości, kontrolowany przez surowe regulacje prawne i długą historię bezpiecznego stosowania.
Dla jakiej skóry najlepsza jest parafina? Parafina sprawdza się najlepiej dla skóry suchej, przesuszonej, wrażliwej, atopowej i dziecięcej. Nie jest polecana dla cery tłustej i problematycznej.
Czy parafina nawilża skórę? Parafina nie ma właściwości nawilżających, ale potrafi stworzyć na skórze warstwę, która skutecznie zatrzymuje wilgoć – działa pośrednio nawilżająco.
Jak często można robić zabiegi parafinowe? Zabieg parafinowy na dłonie można stosować raz w tygodniu. Regularne stosowanie poprawia stan skóry i paznokci.
Czy parafina zatyka pory? Parafina w kosmetykach, gdzie występuje obok innych substancji w niskim stężeniu, nie działa komedogennie. Problem może wystąpić tylko przy stosowaniu czystej parafiny.
Czy dzieci mogą używać kosmetyków z parafiną? Tak, parafina w pielęgnacji skóry dziecięcej może być stosowana już od 1. dnia życia – jest składnikiem wielu preparatów dziecięcych.